Ravimitega reisimine

Milliseid ravimeid võib siis reisile kaasa võtta? Milliseid ei või? Kui palju võib? Kas võib need ümber panna mugavamasse topsi? Aga mis saab siis kui mul on tugevatoimelised rahustid? Aga siis kui on valuvaigistid? Aga, kas ma võin ennast lennu ajal süstida?

Neid küsimusi on peaaegu et lõpmatul hulgal!

Lühidalt! Kui Teile on antud ravimit ja kirjutati roosa värvi retseptiplangil, siis tegemist on narkootilise või psühhotroopse ravimiga. Sinna kuuluvad tavaliselt tugevad valuvaigistid ja unerohud, kõik am-lõppulised ja ex-lõppulised ravimid, nt diazepam, diazepex, tramadol, subutex, alprazolam, bromazepam, xanax jms.

Toome siinkohal ära Maksu- ja Tolliameti info.

Ravimid võib tuua ja viia ainult isiklikuks tarbimiseks

Eestisse saabuv ja Eestist lahkuv reisija võib kaasa võtta ravimeid, mida ta kasutab meditsiinilisel eesmärgil isiklikuks või temaga kaasasolevate loomade tarbeks. Ravimiameti loata võib isiklikuks tarbeks kaasa võtta kuni kümme erineva nimetusega ravimpreparaati, iga ravimpreparaati kuni viis jaemüügipakendit ning kaasasolevate loomade tarbeks kuni viis erineva nimetusega ravimpreparaati, iga ravimpreparaati kuni kolm jaemüügipakendit. Ravimid peavad olema tootja pakendis.

Jaemüügipakendi suurused on:

 • tahketel ravimvormidel kuni 200 ühikut
 • pulbritel lahuse valmistamiseks 500 g
 • homöopaatilistel graanulitel 50 g
 • infusioonilahustel ja suukaudsetel lahustel 500 ml
 • süstitavatel ravimvormidel 30 ampulli või viaali
 • välispidistel ravimitel 200 ml või 200 g
 • droogidel 100 g
 • inhaleeritavatel ravimpreparaatidel kuni 200 annust
 • ravimplaastritel 10 ühikut

Mitte Schengeni viisaruumi kuuluvasse riiki reisides võib ilma Ravimiameti loata narkootilisi või psühhotroopseid aineid kaasa võtta ühe jaemüügipakendi suurusega kuni 30 ühikut või 25 ml ning ravimitega peab kaasas olema arsti, loomadel kasutatavate ravimite puhul veterinaararsti teatis ravimi vajaduse kohta või retsepti koopia.

Juhul kui isik, kelle püsiv elukoht on Eestis, soovib sõita teise Schengeni konventsiooniosalise riigi territooriumile, võib ta narkootilisi või psühhotroopseid aineid kaasa võtta reisi kestuse ajaks vajaminevas koguses, kuid mitte enam kui 30 päevaseks raviks. Iga kaasasoleva narkootilise või psühhotroopse aine (ravimi) kohta peab kaasas olema Ravimiameti väljastatud tunnistus.

Isikul, kelle püsiv elukoht on teises Schengeni konventsiooniosalises riigis, peab iga kaasasoleva narkootilise või psühhotroopse aine kohta olema oma elukohariigis (Schengeni konventsiooni artikli 75 järgi) välja antud tunnistus.

Kui kaasavõetavate ravimite kogus ületab ülalnimetatud koguseid, tuleb Ravimiameti luba taotleda kõikide kaasavõetavate ravimite jaoks.

Meditsiinilisel või teaduslikul eesmärgil kasutatavate inim- või loomset päritolu kudede, rakkude ja organite sisse- ja väljaveoks ei ole nõutav Ravimiameti eriluba ega teavitamine, kui:

 • nimetatud kaupu ei kasutata raviotstarbel või ravimpreparaatide valmistamiseks
 • nimetatud kaupade kogus ühes katsutis või viaalis ei ületa 20 milliliitrit või üldkogusena ühes saadetises 1 kilogrammi

Toome ka väljavõtte Ravimiameti koduleheküljel olevast!

Reisides narkootiliste ja/või psühhotroopsete ravimitega, sõltub loa vajadus sellest, kas Sa viibid reisi jooksul Schengeni õigusruumi riigis. 01.07.2014 seisuga kuuluvad Schengeni õigusruumi riiki järgmised riigid: Belgia, Prantsusmaa, Saksamaa, Luksemburg, Holland, Itaalia, Portugal, Hispaania, Kreeka, Austria, Šveits, Island, Norra, Rootsi, Taani, Soome, Eesti, Läti, Leedu, Tšehhi, Ungari, Malta, Poola, Slovakkia ja Sloveenia.

NB! Schengeni õigusruumi kuuluvad ka vastavate riikide saared, näiteks Hispaaniale kuuluvad Kanaari saared.

Kui võtad reisile kaasa narkootilisi ja/või psühhotroopseid ravimeid ning viibid reisi jooksul Schengeni õigusruumi riigis, vajad Ravimiametilt kindlasti Schengeni tunnistust.

Ravimiametilt Schengeni tunnistuse saamiseks:

 1. Täida Schengeni tunnistuse taotlus (lae vorm alla või küsi väljaprinditud vormi oma arstilt/apteegist)
 2. Allkirjasta taotlus digitaalselt või (prindi välja ja) allkirjasta käsitsi
 3. Saada taotlus Ravimiametile kas:
  a) e-postiga See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
  b)
  postiga Ravimiamet, Nooruse 1 Tartu 50411

Kui võtad reisile kaasa narkootilisi ja /või psühhotroopseid ravimeid ning ei viibi reisi jooksul Schengeni õigusruumi riigis, sõltub loa vajadus narkootilise ja/või psühhotroopse ravimi kogusest, mille sa reisile kaasa võtad:

 • Ilma Ravimiameti loata võid reisile kaasa võtta kuni 1 pakendi narkootilist või psühhotroopset ravimit, mille pakendi suurus ei ületa 30 ühikut (tabletti, kapslit) või 25ml vedelat ravimvormi.

NB! Koos ravimitega võta kindlasti kaasa arsti teatis ravimi vajaduse kohta või retsepti koopia.

 • Kui võtad reisile kaasa rohkem kui 1 pakendi narkootilist või psühhotroopset ravimit või pakendi suurus on üle 30 ühiku või 25 ml, vajad Ravimiametilt luba.

Ravimiametilt loa saamiseks:

 • Koosta vabas vormis taotlus, mis sisaldab järgmisi andmeid:

Sinu ees-ja perekonnanimi ning isikukood
Sinu kontaktandmed: e-posti aadress, telefoninumber, elukoha aadress
Reisi andmed: algus, kestus, sihtriik
Nimekiri kõigi kaasavõetavate ravimite kohta (ravimi nimetus, toimeaine sisaldus, ravimvorm, pakendi suurus ja pakendite koguarv;  vajaliku info leiate ravimi pakendilt - nt Aspirin 500mg tabletid 20 tükki pakendis, kokku 2 pakendit)

 • Allkirjasta taotlus digitaalselt või (prindi välja ja) allkirjasta käsitsi
 • Saada taotlus Ravimiametile kas:

e-postiga aadressile See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
postiga aadressile Ravimiamet, Nooruse 1 Tartu 50411

OLULINE LISAINFO

 • Taotlus ravimitega reisimise loa saamiseks saada Ravimiametisse vähemalt 5 tööpäeva enne reisile minekut
 • Retseptiravimite puhul kontrollib Ravimiamet taotluse laekumisel Retseptikeskusest, kas ravim on taotluse esitajale välja kirjutatud ja  apteegist müüdud
 • Ravimiamet annab narkootilistele ja psühhotroopsetele ravimitele loa kuni 30- päevaseks raviks vajaminevale kogusele
 • Ravimitega reisimiseks välja antavad load saadab Ravimiamet taotlusel märgitud aadressile
 • Ravimiamet soovitab kontrollida ka sihtriigi ja läbitavate riikide nõudeid ravimitega reisimisele

Copyright © 2020  MTÜ Reisibüroode Lliit.
Kõik õigused on kaitstud