10 rusikareeglit reisi planeerimisel!
Allikas: tarbija24.ee 17.02.2011

Enne reisi planeerima asudes mõtle kindlasti selgeks, mida eelseisvalt reisilt üldse ootad. See on vajalik, et juba reisil olles arusaamatusi, ootamatusi ja ebameeldivusi vältida, kirjutab MTÜ Reisibüroode Liit juhatuse liige Argo Taur.

Annan mõned näpunäited, mille järgimisel on võimalik suuremaid apsakaid vältida ning planeeritud puhkust maksimaalselt ja muretult ka nautida.

Milliseid ravimeid võib siis reisile kaasa võtta? Milliseid ei või? Kui palju võib? Kas võib need ümber panna mugavamasse topsi? Aga mis saab siis kui mul on tugevatoimelised rahustid? Aga siis kui on valuvaigistid? Aga, kas ma võin ennast lennu ajal süstida?

Neid küsimusi on peaaegu et lõpmatul hulgal!

Lühidalt! Kui Teile on antud ravimit ja kirjutati roosa värvi retseptiplangil, siis tegemist on narkootilise või psühhotroopse ravimiga. Sinna kuuluvad tavaliselt tugevad valuvaigistid ja unerohud, kõik am-lõppulised ja ex-lõppulised ravimid, nt diazepam, diazepex, tramadol, subutex, alprazolam, bromazepam, xanax jms.

Toome siinkohal ära Maksu- ja Tolliameti info.

Ravimid võib tuua ja viia ainult isiklikuks tarbimiseks

Eestisse saabuv ja Eestist lahkuv reisija võib kaasa võtta ravimeid, mida ta kasutab meditsiinilisel eesmärgil isiklikuks või temaga kaasasolevate loomade tarbeks. Ravimiameti loata võib isiklikuks tarbeks kaasa võtta kuni kümme erineva nimetusega ravimpreparaati, iga ravimpreparaati kuni viis jaemüügipakendit ning kaasasolevate loomade tarbeks kuni viis erineva nimetusega ravimpreparaati, iga ravimpreparaati kuni kolm jaemüügipakendit. Ravimid peavad olema tootja pakendis.

Alljärgnevalt on ära toodud mõningad näpunäited, mida tulevikus reisi tellides silmas pidada:

Esimene etapp:

1. Reisi hinna määrab kindlaks Reisikorraldaja ja Reisibürood ei tohi omaalgatuslikult seda muuta. Kui mõni büroo pakub odavamat hinda, siis on see üpris suur ohu märk, et tegemist võib olla reisifirmaga, kelle eesmärk on hankida käiberaha.

2. Kontrollige alati reisiettevõtja registreeringut Majandusministeeriumi kodulehel majandustegevuse registris ja kasuks tuleb kontrollida ka Reisikorraldaja kodulehelt, millistele Reisibüroodele on Reisikorraldaja andnud õiguse müüa oma reise. Kas ettevõttel on kehtiv garantiikindlustus ja kas ettevõte tohib tegutseda reisiettevõtjana. Samad andmed saab kätte ka Krediidiinfos.

3. Suhelge vaid reisifirmadega, kelle hinnad on samaväärsed reisikorraldajate hindadega ning täpsustage üle kõik lisaküsimused. Oma reis on turvaline osta firmast, kelle nõuanded on kõige asjalikumad, teenindus kiire ja proffesionaalne.

Mida siis tähendavad kõik need kummalised tähekombinatsioonid?

Tähis Inglise keeles Tähendus
RO Room Only toitlustamine ei kuulu hinna sisse
SC Self Catering toitlustamine ei kuulu hinna sisse
BB Bed & Breakfast sisaldab hommikusööki
HB Half Board sisaldab hommiku- ja õhtusööki

Kes küll jagab hotellidele tärne? Kellega konsulteeritakse? Kas erinevate riikide hotellide tärnid vastavad üksteisele?

Ilmselt nendele küsimustele ühest vastust ei olegi, kuid sellegi poolest anname siin ühe väikese ülevaate tabeli näol!

 

Vahest on päris keeruline orienteeruda ja lähevad segamini need twinnid ja dabelid. Kes võiks neist sotti saada?

Siin on üks väike tabel, mis ehk aitab!

Tähis Inglise keeles Tähendus
SGL Single üheinimesetuba, toas üks voodi
DBL Double kaheinimesetuba, toas üks lai voodi
TWIN Twin kaheinimesetuba, toas kaks eraldi voodit
DBL+ Double + extra bed kaheinimesetuba lisavoodiga

 Maailmas on rohkem kui 13 000 liiki imetajaid ja linde, kümneid tuhandeidroomajaid, kahepaikseid ja kalu ning miljoneid putukaid ja teisiselgrootuid. Tuhandeid neist ohustab inimene oma tegudega, nagu elupaikade hävitamine, jahipidamine, saaste, reguleerimata rahvusvaheline kaubandus.

Rahvusvaheline looma- ja taimeliikidega kauplemine, nii seaduslik kui ka ebaseaduslik, on viimastel aastakümnetel ohtlikult kasvanud. Jättes kõrvale kalanduse ja puidutööstuse, hõlmab see praeguseks igal aastalrohkem kui 350 miljonit looduslikku taime ja looma. Oma miljarditesse dollaritesse ulatuva aastakäibega on ebaseaduslik looduslike liikidega kauplemine maailmas kohe narkoäri ja relvakaubanduse kannul.

Olles mures paljude haruldaste liikide liigse kasutamise pärast, sõlmisid mitu riiki 1973. aastal loodusliku loomastiku ja taimestiku ohustatud liikidega rahvusvahelise kaubanduse konventsiooni – CITES (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora). 2007 aastaks oli CITES-ga ühinenud juba 172 riiki. Eesti liitus konventsiooniga 1992. aastal.Konventsiooni eesmärk on reguleerida rahvusvahelist looma- jataimeliikidega kauplemist. Vastavalt rahvusvahelisest kauplemisest põhjustatud ohustatuse astmele on CITES-i kaitsealused liigid kantud nimestikesse ehk lisadessse, kus on kokku üle 30 000 liigi.

Peale elusate loomade reguleerib CITES ka surnud isendite (nt topised,jahitrofeed), nende osade (nt nahad, käpad) ning ohustatud liikidest valmistatud esemete (nt elevandiluust ehted, maonahast kingad) ja ainete (nt rahvameditsiin ivahendid) eksporti ja importi.

TULEKAHJU KORRAL

 

 • Hotelli jõudes vaadake järele, kus asub teie hotellitoale lähim väljapääs (hotellides on olemas ka vastavad evakuatsiooniplaanid).

 • Kui avastate tulekahju või tuleohtliku olukorra, informeerige sellest viivitamatult hotelli personali.

 • Suitsetamine hotellitoas ja eriti voodis on ohtlik.

 • Tulekahju korral ärge kasutage lifti.

 • Suitsuses koridoris on soovitav liikuda kummargil, sest suits tõuseb ülespoole. Märg riideese või käterätt suu ees aitab kergemini hingata.

 • Käsitulekustutite kasutamine on ohutu ja lihtne isegi siis, kui kustutil olevad juhendid on võõras keeles. Lihtsaim viis tuld kustutada on loomulikult veega, kasutades veeanumana kasvõi hotellitoa prügikasti vms.

 • Kui tulekahju tõttu pole võimalik hotellitoast lahkuda, katke toaukse alused praod märgade käterättide, linade või tekkidega ning vahetage neid sageli, et nad püsiks märjad. Viibige avatud akna juures või rõdul ja püüdke väljaspool hotelli olevatele inimestele oma olukorrast teada anda. Jääge avatud akna juurde või rõdule, kuni abi kohale jõuab.

 • Püüdke hoiduda paanikast. Tõsise ohu korral on tähtis jääda rahulikuks.

Tänapäeval reisib üha rohkem inimesi kaugetesse eksootilistesse paikadesse, seetõttu on ka suurem võimalus puutuda kokku haigustega, mida arenenud maades ei esine.

Reisides tuleb hakkama saada mitte ainult võõraste keelte ja kultuuridega, vaid ka erineva toidu, vee, kliima, kõrgustevahe ja teiste keskkonna ohtudega. Tihtipeale ei sobi reisija immuunsus kohaliku võõrapärase keskkonnaga.

Lisaks soodustab harjumatus keskkonnas viibimine ohtu olla tavapärasest tähelepanematum – sattuda liiklusõnnetusse, libiseda basseiniveerel jms.

Ravimiseaduse (RT I, 2005, 2, 4) alusel kehtestatud sotsiaalministri 18.02.2005 määrus nr 31 (RTL, 23.02.2005, 23, 316) sätestab korra ravimitega reisimisel.

RAVIMID ISIKLIKUKS TARBIMISEKS

Eestisse saabuv ja Eestist lahkuv reisija võib kaasa võtta ravimeid, mida ta kasutab meditsiinilisel eesmärgil isiklikuks või temaga kaasasolevate loomade tarbeks. Ravimiameti loata võib isiklikuks tarbeks kaasa võtta kuni viis erineva nimetusega ravimpreparaati, iga ravimpreparaati kuni viis jaemüügipakendit ning kaasasolevate loomade tarbeks kuni viis erineva nimetusega ravimpreparaati, iga ravimpreparaati kuni kolm jaemüügipakendit. Ravimid peavad olema tootja pakendis.

ravimidJaemüügipakendi suurused on:

 • tahketel ravimvormidel kuni 100 ühikut,
 • pulbritel lahuse valmistamiseks 500 g,
 • homöopaatilistel graanulitel 50 g,
 • infusioonilahustel ja suukaudsetel lahustel 500 ml,
 • süstitavatel ravimvormidel 10 ampulli või viaali,
 • välispidistel ravimitel 200 ml või 200 g,
 • droogidel 100 g.

Fakt, et päikesekiirgus annab hulganisti energiat ja parandab üldist enesetunnet, on üldteada. Kuid millistes doosides on päikesekiirgus meile turvaline ja kuidas tuleks soojal maal põhjamaist nahka kaiststa?

MILLINE ON SINU NAHATÜÜP?

skin-typeKui vastuvõtlik on nahk päikesepõletuse tekkimise suhtes, on inimeseti erinev ja sõltub nahatüübist. Kokku on eristatud kuus nahatüüpi, millest eestlastel esinevad üldjuhul esimesed neli:

 

I tüüp – siniste silmade ja tedretähnidega inimesed, kellel tekib alati päikesepõletus ja kelle nahk läheb punaseks, kuid ei päevitu.

II tüüp – blondide või punaste juustega sinisilmsed inimesed, kelle nahk saab küll kergesti päikesepõletuse, kuid päevitub siiski minimaalselt.

III tüüp – mõnikord võib saada kerge põletuse ja päevitub keskmiselt.

IV tüüp – põletuse saab harva ja päevitub keskmisest tugevamini.

 

Määrates kindlaks, milline nahatüüp kellelgi on, aitab see välja arvutada naha loomuliku vastupanuaja päikesekiirgusele, enne kui tekib põletus.

 I tüübi puhul on see aeg väga lühike, vaid 5-10 minutit, II tüüp peab päikesekiirgusele vastu 10-20 minutit, II tüübi omakaitseaeg on 20-30 minutit ja IV tüüp võib lubada nahale 40 minutit päikest.

 Eriti oluline on seda aega meeles pidada esimeste päevituskordade puhul, kui nahk on õrn ja aldis päikesekahjustusele. Siinkohal tulevadki appi päikesekaitsekreemid, mis aitavad pikendada päikese käes viibitavat aega, ilma et nahk saaks põletuse.

Viimase hetke reisid sobivad neile, kel on võimalus reisile minna seda pikemalt ette planeerimata.

Arvestada tuleks, et viimase hetke reiside hinnad ei pruugi reisi lähenedes odavneda. Kui reis on juba peaaegu välja müüdud, võivad reisikorraldajad lõpetada viimase hetke hindadega müügi ning jätkata müüki kõrgemate hindadega või täishinnaga. Peab arvestama ka võimalusega, et oodatud sihtkohta soovitud ajaks viimase hetke pakkumisi ei tulegi, populaarsed sihtkohad ning kõrghooaja reisid (koolivaheajad, jõulu-ja aastavahetuse aeg) müüakse varakult täishinnaga välja.

Milleks on tarvis reisikindlustust?


Reisikindlustus katab kulud, mis on seotud nii ootamatute tervisehädade kui ka paljude muude ebameeldivustega kodust eemal. Mitmetesse riikidesse sõitmisel on tervisekindlustus kohustuslik, kuid ka mujale reisides on arukas kindlustus siiski sõlmida - see võib säästa suurtest väljaminekutest. Reisikindlustus on vajalik nii puhkuse- kui ärireisile minejale.

Kaks võimalust kindlustuse sõlmimiseks on tervisekindlustus kindlustussummadega 30 000 või 70 000 EUR, mis katab järgmised ootamatu haigestumise või õnnetusjuhtumiga seotud kulud: 
- kiirabi-, haigla- ja ravikulud ning ravimite maksumuse; 
- haige kodumaale tagasitoimetamise kulud; 
- kindlustatut saatva isiku majutus- ja elamiskulud; 
- surmajuhtumi korral matusekulud välismaal või põrmu tagasitoimetamise Eestisse.

1. Hotellitüübid

Apartamenthotell: Vähemalt kümne majutusruumiga majutusettevõte. Hotellide liigitamiseks on erinevaid aluseid: suurus, hinnatase, teenused, sihtturg, asukoht jne. Majutusettevõtte järk (tärnid) näitab ettevõtte ja seal pakutavate teenuste taset. Apartamenthotellis on tubades söögivalmistamise võimalus ning hotell pakub toitlustusteenust vastavalt hinnakirjale. 
Hotell: Toitlustusteenust pakkuv vähemalt kümne majutusruumiga majutusettevõte. Hotellide liigitamiseks on erinevaid aluseid: suurus, hinnatase, teenused, sihtturg, asukoht jne. Majutusettevõtte järk (tärnid) näitab ettevõtte ja seal pakutavate teenuste taset. 
Puhkeküla: (Holiday Village) on puhkuseks mõeldud majutuskompleks, mis pakub majutust territooriumil olevates majutushoonetes, kas standardtubades, stuudiotes või kämpingu tüüpi hoonetes. Puhkekülas on tubades söögivalmistamise võimalus või puhkeküla pakub toitlustust puhkeküla söögikohas.

1. Reisidokument: pass või ID-kaart - Veendu, et sinu reisidokument oleks kehtiv (reisides väljapoole Euroopa Liitu, kehtivus kuni 6 kuud peale reisi lõppu.) Euroopa Liidu piires saab reisida ka ID-kaardiga. NB!  Kõik reisijad, kes ei oma Eesti Vabariigi passi peavad Eestist reisides kaasa võtma oma ID kaardi.  ID kaart on vajalik kaasa võtta ka juhul, kui passis on olemas elamisluba.

2. Lennule registreerimine Lennule registreerimisel esitada isikuttõendav dokument (ID kaart või reisipass) ning reisivoucher. Enne lennujaama minekut kontrollida üle reisidokumendi kehtivusaeg, reisikindlustuse poliis (juhul kui olete kindlustuse vormistanud)  ning reisivoucher (lennukuupäev, kellaaeg, majutus jne).

Copyright © 2020  MTÜ Reisibüroode Lliit.
Kõik õigused on kaitstud